Environment Centre cz bw204
fb  twitter  fb  fb

semcehniceDne 24.sprna, 2016 jsme měli možnost v rámci projektu PONAVE 2 uspořádat studijní seminář na téma „Potenciál českého venkova pro podnikání“ v unikátním prostředí jihočeské obce Cehnice. Organizátoři – tedy náš tým z Centra pro otázky životního prostředí a norské univerzity HLB - si tuto malou obec, nedaleko Strakonic, nevybrali náhodou. Jedná se o několikanásobného vítěze prestižních soutěží zabývajících se problematikou rozvoje venkova a zkrášlování venkovského prostoru. Cehnice se během posledních několika let měly možnost zúčastnit a excelovat například v největší evropské soutěži rozkvetlých měst a obcí „Entente Florale Europe“, kde získaly zlaté ocenění, nebo v regionální a národní soutěži „Vesnice roku“, kde se Cehnice pravidelně umisťují na předních příčkách.

Toto inspirativní prostředí, kde sounáležitost a propojení sociálních, ekonomických a kulturních hodnot patří mezi nejdůležitější hodnoty obyvatel, přineslo nám - pořadatelům –  i účastníkům semináře mnoho pozitivní energie a nápadů vhodných pro podnikatelský sektor.

Seminář se konal od 10:00 v cehnickém infocentru a přivítal přes 25 účastníků jak z celého Jihočeského kraje, tak i z větších dálek, jako jsou např. Orlické hory. Účastníky byli zejména podnikatelé (současní i budoucí), zastupitelé okolních obcí, zástupci Místních akčních skupin (MAS) a dalších organizací, kterým rozvoj venkova není lhostejný. Cílem semináře bylo ukázat možnosti podnikání na českém a dynamicky se vyvíjejícím se venkově a dodat důvěru podnikatelů v sebe sama.  Hlavní osobou této akce, byl opět pan profesor Rhys Evans, který svými prezentacemi nabudil nejen příjemnou atmosféru, ale zejména se snažil inspirovat příklady dobré praxe podnikání z celého světa. Rozmanitost účastníků navíc vytvořila na semináři skvělé prostředí pro aktivní dialog mezi všemi zúčastněnými aktéry. Pro mnohé to byla možná první zkušenost, kdy mohli diskutovat své názory s jinou skupinou lidí – zastupitelé vs. podnikatelé, podnikatelé vs. MAS, atd. Pozitivní ohlasy byly skvělou odměnou pro pořadatele a motivací proč podobné studijní a propojovací akce pořádat i do budoucna. Fotografie, z Cehnic najdete v následující fotogalerii.

 

2016 Seminář Ponave 2 Cehnice