Environment Centre cz bw204
fb  twitter  fb  fb

Cílem tohoto výzkumného projektu je identifikovat spojení mezi čistou primární produkcí přivlastněnou člověkem (HANPP) a konečnou spotřebou výrobků a služeb.

Donor
GAČR
 
Doba trvání projektu
Leden 2014 - Prosinec 2016
 
Koordinátor projektu v COŽP UK
Jan Weinzettel
 
Popis projektu
Cílem tohoto výzkumného projektu je identifikovat spojení mezi čistou primární produkcí přivlastněnou člověkem (HANPP) a konečnou spotřebou výrobků a služeb. Zatímco výrobní aktivity způsobují většinu environmentálních dopadů, jsou vyvolány konečnou spotřebou produktů. Tento projekt je zaměřen na propojení indikátoru HANPP a multiregionální input-output analýzy s environmentálním rozšířením a jeho výstupem bude globální HANPP z pohledu odpovědnosti spotřebitelů na národní úrovni, tzv. národní stopa HANPP. Přestože je HANPP uznávaným indikátorem environmentální zátěže, nebyl dosud vyjádřen jako národní stopa pomocí multiregionální input-output analýzy ani nebyl do rámce multiregionální input-output analýzy integrován. Výsledky budou analyzovány a publikovány v prestižních vědeckých časopisech. Projekt přispěje současnému poznání v oblasti přesunů environmentální zátěže mezinárodním obchodem. Tento mezioborový projekt propojuje ekonomii a přírodní vědy. Obecným oborem je průmyslová ekologie a udržitelnost.

 
Dílčí cíle projektu
- Navrhnout a aplikovat metodu k propojení čisté primární produkce přivlastněné člověkem (HANPP) a multiregionální input-output analýzy
- Vyčíslit globální HANPP z pohledu odpovědnosti spotřebitele na národní úrovni
- Analyzovat přesuny HANPP vlivem mezinárodního obchodu
 
Kontaktní osoby
Koordinátor projektu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Řešitelský tým
Jan Weinzettel
Helena Kaňková
David Vačkář